Obsah stránky, Hlavní stránka webu, Mapa webu, Vyhledávání

Oznámení: Tato stránka používá soubory cookie k poskytování co nejlepší služby. Další informace Zavřít

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE)

POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE, a.s. (PXE), je specialistou na energetické trhy střední a východní Evropy a jakožto součást skupiny EEX Group rozvíjí produkty a služby pro český, slovenský, polský, maďarský a rumunský trh.

PXE byla založena 8. ledna 2007 (pod názvem Energetická burza Praha) a od té doby na trhu s elektrickou energií nabízela anonymní obchodování se standardizovanými produkty se zajištěním vypořádání.

V roce 2016 se PXE stala součástí skupiny EEX Group, která sdružuje mezinárodní energetické a komoditní trhy spojující více než 500 účastníků obchodování po celém světě. Energetické produkty zajišťované PXE jsou obchodovány na platformě obchodního systému EEX, a účastníci obchodování EEX tak mají vedle přístupu k jedenácti záopadoevropským trhům přístup také k obchodování českých, slovenských, maďarských, rumunských a polských futures na elektrickou energii.

PXE dále nabízí službu pro koncové odběratele, zejména pro firmy, obce, státní správu a obecně pro všechny větší spotřebitele. Ti získávají možnost nalezení nejvhodnějšího dodavatele elektrické energie a zemního plynu prostřednictvím elektronických aukcí za nejlepší možnou cenu, a to za zcela transparentních podmínek.

Ve spolupráci se společnostmi Powernext a Austrian Central European Gas Hub AG (CEGH) provozuje burzovní trh PEGAS CEGH Czech Market pro obchodování s plynem v podobě derivátových produktů s dodáním do virtuálního bodu obchodování na českém trhu.

PXE nadále úzce spolupracuje se společnostmi skupiny PX, jejímiž členy jsou Burza cenných papírů Praha, a.s. (BCPP), třetinový vlastník PXE, a Centrální depozitář cenných papírů, a.s. (CDCP). BCPP je největším a nejstarším organizátorem trhu s cennými papíry v České republice. CDCP mimo jiné zaujímá dominantní postavení v oblasti vypořádání obchodů s cennými papíry na českém kapitálovém trhu, vede centrální evidenci zaknihovaných cenných papírů vydaných v České republice.

Milníky

  • 8. leden 2007 - založení PXE
  • 17. červenec 2007 - zahájení obchodování s českou elektřinou
  • 1. říjen 2008 - zahájení obchodování se slovenskou elektřinou
  • 1. březen 2009 - zahájení obchodování s maďarskou elektřinou
  • 9. prosinec 2013 - zahájení obchodování s českým plynem
  • 1. září 2014 - zahájení obchodování s polskou a rumunskou elektřinou
  • 20. listopad 2014 - první aukce elektřiny pro koncové spotřebitele
  • 31. květen 2016 - PXE se stává součástí skupiny EEX Group
  • 15. červen 2017 - přechod obchodování energetických derivátů PXE na platformu EEX T7